PRE NÁŠ DOM

Konferencia Tepny domu 2019

25.-26. novembera 2019

Viac o konferencii

Správy PND TV

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Medveďovej 19

851 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Spôsoby komunikácie so susedmi

Medziľudské vzťahy sú náročnou súčasťou ľudského života. Mnohí vieme, že veľakrát vyjsť sám so sebou je veľmi ťažké, nehovoriac o spolužití s inými ľuďmi v blízkom okolí v dome. Bytový dom, predstavuje špecifické spoločenstvo a problematike spolužitia v tejto oblasti uvádzame v nasledujúcich riadkoch niekoľko postrehov, poznámok a rád.


Univerzálne pravidlo a odporúčania v oblasti medziľudských vzťahov a vzájomných spôsobov komunikácií NEEXISTUJE!
 
Čo s tým? Ako sa správať, ako komunikovať, aby všetkým v dome bolo dobre a aby v ňom vládla dobrá nálada? Možno by stačilo veľmi málo. Dodržiavať základné pravidlá slušného správania. Znie to jednoducho, ale pre mnohých je to veľká neznáma.
 
Čo je slušné správanie? Presnú definíciu slušného správania nájdeme ťažko. Mnohí z nás cítia čo to je, ale jednoduchý a matematický zápis sa nepodarilo zatiaľ nikomu nájsť. Nižšie uvedené pravidlá sú všeobecnými a univerzálnymi radami, ktoré fungujú spoľahlivo v každej situácií.

Pravidlá slušného správania

  • Vážme si samých seba a vážme si minimálne rovnako aj ostatných ľudí.
  • Snažme sa správať k svojmu okoliu tak, ako by sme chceli, aby sa okolie správalo ku nám. Teda to čo nemám rád, nerobím druhým.
  • Snažme sa počúvať, čo nám okolie hovorí.
  • Nezabúdajme na určitú mieru pokory k okolitému svetu.
  • Snažme sa dodržiavať to, čo sme sľúbili. Pokiaľ sa nám to nedarí, priznajme svoje zlyhanie.
  • Keď sa zmýlime, svoj omyl priznajme a snažme sa nájsť vhodný spôsob nápravy.
  • Nazerajme na svet optimisticky a tento optimizmus šírme ďalej.

Komunikácie so susedom

Pravidlá si určujeme mi, no základné pravidlo žije v každom z nás. Treba ho len nájsť, veriť, že aj v tom navonok najhoršom človeku je niečo dobré. Potom aj pravidlá, alebo skôr vyššie uvedené pravdy bude jednoduchšie dodržiavať. Pravidlá slušného správania nadväzujú na pravidlá o vedení rozhovoru, teda ako sa teraz moderne hovorí komunikácia. Niekoľko z nich uvedieme.

Pravidlo prvé: „Na svete nie som sám(a)“

Každý má právo na svoje myšlienky, názory a predstavy. Okolie má rovnaké právo s našim názorom nesúhlasiť, aj keď sme presvedčení o tom, že naša „pravda“ je predsa tak jasná, že ju každý musí pochopiť a prijať. Keby som bol sám, nemal by som komu svoje „pravdy“ povedať.

Pravidlo druhé: „Umenie počúvať“

Pokiaľ chceme pochopiť, čo nám okolie chce povedať, je nutné vedieť ho počúvať. Snažiť sa pochopiť  aj druhú stranu, čo vyslovené slová znamenajú, aké nesú informácie. Čo ponúkajú, čo požadujú, čo oznamujú. Umenie počúvať mnohý považujú za vrchol zručností v oblasti spoločenského a slušného správania. Neznamená to, že stále mlčíme. Znamená to, že dáme priestor okoliu vyjadriť sa. Dávame zaväzujúce otázky, ktorými nielen potvrdíme, že počúvame, ale dávame tým aj najavo, že sme pochopili či nepochopili rozprávajúceho a potvrdzujeme, že okolie akceptujeme.

Pravidlo tretie: „V jednoduchosti je sila“

Na každý dialóg by sme sa mali pripraviť a snažiť sa ho koncipovať tak, aby sa skladal z jednoduchých, ľahko pochopiteľných častí. Tie potom skladať do celkov a tým s protistranou nadviazať kontakt. Krátke a jasné vyjadrenia pomáhajú obom stranám. Vždy je veľkým problémom, keď sa zamotáme do zložitých súvetí, kedy v polovici monológu už nevieme, čo bolo na začiatku. Sami sa zamotáme a stratíme a čo má potom robiť protistrana, ktorá vôbec netuší, čo tým chceme povedať.

Na tému vzájomného pochopenia sa už veľa napísalo a povedalo. Nám sa veľmi páči múdrosť pána Jána Wericha: „Když už člověk jednou je, má být tím, čím je a ne tím čím není, jak tomu v moha případech je.“

V rámci ďalších pripravovaných seminárov sa budeme venovať Vašim otázkam z oblasti medziľudských vzťahov a zvládaniu krízových situácií v dome v samostatných prednáškach. Verím, že informácie, ktoré pre Vás pripravujeme, budú ďalším z pomocníkov na ceste k pohodovému bývaniu.

Viac o seminári sa dozviete na www.prenasdom.sk. Pre ďalšie informácie nás kontaktujte na info(a)prenasdom.sk